Przemoc domowa – skorzystaj z pomocy
Przemoc domowa – skorzystaj z pomocy
Przemoc domowa (znęcanie się) to globalny problem społeczny. Ofiara boi się zgłosić na Policję. Jedynym świadkiem sytuacji, z jaką się mierzy są „cztery ściany” lub ewentualnie sąsiedzi, którzy nie są chętni do tego, żeby składać zeznania. Życie w ciągłym strachu staje się dla nich przygnębiającą codziennością, z którą przecież nauczyli się już żyć!
W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat tego, z jakiej pomocy można skorzystać i do kogo się zwrócić. Opowiemy też o tym, jakie dowody oraz w jaki sposób należy gromadzić, oraz jak w sprawie stosowania przemocy domowej może pomóc detektyw.
Czym jest przemoc domowa?
Sporo ofiar zastanawia się, kiedy możemy już mówić o przemocy domowej, jakie konkretne zachowania wskazują na to. Niestety często jest tak, że dopiero, kiedy sytuacja zajdzie za daleko, to ofiary zaczynają zastanawiać się, w jaki sposób z tego wyjść i gdzie szukać pomocy.
Przemoc domowa z definicji jest zachowaniem, które wykorzystuje mechanizm kontroli. Wbrew pozorom nie chodzi tu wyłącznie o przemoc fizyczną, a więc o bicie i agresywne zachowania. Przemoc psychiczna, emocjonalna i finansowa jest tak samo dotkliwa. Niegdyś takie zachowania były bagatelizowane. Obecnie, na szczęście, zmienia się to. Ofiarami przemocy domowej padają różne osoby – także te, które na pierwszy rzut oka są szczęśliwe. Sprawca często czuje się bezkarny, jednak dzisiaj istnieje sporo rozwiązań, dzięki którym ofiary mogą się uwolnić.
Przemoc w rodzinie – co robić?
Ofiary przemocy w rodzinie są izolowane i nie wiedzą, gdzie i u kogo szukać pomocy. Samodzielne działania bywają bezskuteczne. Mało tego, ofiara nie ma w sobie odwagi, by się uwolnić i zmienić sytuację. Często wynika to z zastraszenia i braku nadziei.
Prywatny detektyw wie, w jaki sposób działać i jak zaplanować wszystkie kroki, by ofiara mogła się uwolnić, a jednocześnie udowodnić działania oprawcy. Wykonanie jednego telefonu lub też bezpośrednie zgłoszenie się do biura detektywistycznego wystarcza. Detektyw zajmie się opracowaniem planu i wcieli w życie niezbędne działania.
Przemoc w domu – jak pomóc?
Jeśli jesteś świadkiem przemocy domowej, to wykorzystaj okazję do rozmowy i przedstaw rozwiązanie w postaci skorzystania z pomocy prywatnego detektywa. Nieraz to właśnie świadkowie rozmawiają z detektywem i przedstawiają sprawę. Należy wykorzystać każdą szansę, by się uwolnić ze szponów oprawcy, poczuć się bezpiecznie i udowodnić jego czyny przed sądem, mając solidne dowody.
Pomoc z zewnątrz jest tu niezbędna. Detektyw powoli przeprowadzi ofiarę przez cały proces i wskaże niezbędne narzędzia ułatwiające zdobycie dowodów sądowych. Oczywiście wszystko to odbywa się przy zachowaniu zasady poufności. W przypadku takich spraw ważna jest szybka interwencja.
Udowodnienie przemocy domowej
Przemoc domową trudno udowodnić. Samodzielne działania nie przynoszą rezultatu. W przypadku takich spraw pomoc detektywa jest szczególnie przydatna, gdyż przeprowadza on ofiarę krok po kroku przez cały proces. Pokaże on, w jaki sposób zdobyć dowody na przemoc domową.
Nagrywanie przemocy domowej
Dzisiaj na rynku dostępna jest cała masa urządzeń, które pozwalają na zdobycie dowodów na przemoc domową. Kiedy myślimy o takich dowodach, to pierwsze co przychodzi na myśl, to urządzenia rejestrujące, które bezproblemowo ukryjemy w dowolnym miejscu. Cechują się one wysoką jakością. Tutaj jednak pojawiają się wątpliwości. Jak wszyscy wiemy, nagrywanie bez zgody osoby nagrywanej jest niedozwolone. Z drugiej strony, kiedy sytuacja dotyczy zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu (a do takich zalicza się przemoc domową), to można złamać tę zasadę. Nie jest to jednak regułą i wszystko zależy od indywidualnych wytycznych. Podczas sprawy w sądzie, dowody zdobyte w ten sposób nie zawsze są dopuszczane. Czy można nagrywać przemoc domową? Odpowiedzi na to pytanie udzieli detektyw, po przedstawieniu wszystkim szczegółów sprawy.
Dowody ukazujące przemoc fizyczną, psychiczną i finansową:
- raporty policyjne
- obdukcje
- zeznania bliskich
- zeznania świadków
- maile i SMS-y
- nagrania – w zależności od indywidualnej sytuacji
Dowody dotyczące przemocy psychicznej
Przemoc psychiczną ciężej udowodnij niż fizyczną, niemniej nie jest to niemożliwe. Wystarczy wcielić w życie odpowiednią strategię, by krok po kroku udowodnić działania oprawcy. Dowody, które mogą w tym pomóc, to m.in.:
- maile, SMS-y
- zeznania świadków
- nagrania
Dowody na przemoc domową zebrane przez detektywa
Prywatny detektyw wie, jak zdobyć dowody ukazujące przemoc domową. Wywiad środowiskowy, obserwacja, zdjęcia, nagrania – to tylko część standardowych działań. Zdobyte materiały wchodzą do raportu detektywistycznego. Co istotne – detektyw może zeznawać w sądzie jako świadek.
Doświadczenie detektywa to gwarancja wysokiej skuteczności. Biuro detektywistyczne nie tylko przeprowadzi stosowne śledztwo dotyczące rodzinnych problemów, takich jak przemoc. Zgromadzone dowody nie będą pozostawiać wątpliwości, co jest najważniejsze w sądzie. Warto podkreślić, że detektywi mogą współpracować z prawnikami i każdy krok z nimi konsultować.
Przemoc domowa – pomoc detektywa
Uwolnienie się z wszelkiej formy przemocy domowej nie jest łatwe. Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku i wcielenie w życiu konkretnych działań. Detektyw pomoże w zakresie zdobywania dowodów przemocy domowej, które ukażą sposób traktowania danej osoby przez bliskich. Próby zdobycia dowodów na własną rękę najczęściej kończą się niepowodzeniem. Warto w tych sprawach zaufać profesjonaliście. Detektyw będzie wiedział, który materiał dowodowy będzie wartościowy i co najważniejsze – zdobędzie go. W takich sprawach liczy się dyskrecja, ostrożność i wyczucie. Nasza firma posiada ogromne doświadczenie w takich śledztwach, dlatego wie, jak opracować dobry plan, który pomoże i jednocześnie będzie skuteczny. Można nam zaufać!